неділю, 18 липня 2021 р.

Чорногорія: pros and cons

Я не дуже вибагливий турист. М‘яко кажучи, зовсім невибагливий... Найшикарніший готель, що я бачила, то Хайят на Михайлівській в Києві. І бачила я його якраз з тої відстані, що й Хмельницький його «бачить». Тому не очікувала від курортів Чорногорії чогось особливого і ніцо-монаківського.

Але начитавшись в неті і наслухавшись позитивних реальних відгуків (ну і якщо чесно, то треба не забувати, що Чорногорія не вимагала тестів і довідок по ковіду, що теж вплинуло на наш вибір моря цього року), ми вирішили побачити і відчути Адріатику з боку цієї балканської країни.

2 тижні в Чорногорії минули. Що можу сказати? Я більше чекала закінчення відпустки, ніж її початку. Я дуже рада, що відпустка закінчилась. І не лише тому, що стільки часу постійного спілкування трьома синами (крики, сварки, бійки, вимоги і канючення) - це важко і виснажливо. Власне на цей фактор увагу з часом не звертали вже, тому що стан країни ти місцевий менталітет перекривав все :(

Позитив
  • Гарні гори
  • Гарне море: чисте, солоне, тепле. Правда, тепле - це нам просто пощастило цього року. Бо кажуть, що зазвичай тут вода більш прохолодна.
  • Смачна їжа (хоча це можна і за негатив прийняти, бо привезла з Чорногорії зайвий кілограм).
  • Непогане вино, як на ті гроші, за які чорногорці його продають
  • Сміття вивозять регулярно. Правда, на сморід біля смітників це нге впливає, а смітників з такою кількістю туристів там багато :(

Негатив
  • Відсутність тротуарів (це перше, що в очі впало, коли їхали з аеропорту в Петровац). Якщо тротуари є, то часто-густо там машини вже запаркувались:
  • Бруд. Пляжі, базари, деякі ресторани (хотіли повечеряти в одному з них, але передумали після того, як офіціант витер стіл ганчіркою і струсив все на підлогу біля столу), знову пляжі (ми все хотіли побачити чи приберуть за ці 2 тижні хоча б раз під мостиком на Лючиці, за в‘їзд на якій дядько щодня брав 3 євро, ну і плюс лежаки і парасольки не зовсім безкоштовні), платний туалет на пляжі без паперу (фото не робила, щоб не відлякати особливо налаштованих на візит до цієї країни).
    Пляж Лучице:
    Базар Котор о 15 годині:

    Торгівельна точка о 8мій вечора дорогою на пляж (фрукти-овочі під відкритим небом):
  • Парковки: машин багато, місць для них не вистачає, платні парковки є, але ввечері всі забиті. Посеред сезону (на другий тиждень нашого перебування тут) перед пляжем влаштували міні парковку по 2 євро - чиясь огороджена ділянка, стілець, дядько, що гроші збирає. Квитанцій ніхто не видає, податків, певне, ніхто з того не платить...
  • Ставлення до туристів: у всьому відчувається, що турист для місцевих - це просто ходячий гаманець. Турист за все мусить платити. І якщо туристів стає більше, то й платити він буде дорожче (так, я знаю про закон попиту-пропозиції, але коли ціни в другий тиждень на все на базарі, пляжі виросли на 25-100% в зв‘язку з двома державними вихідними, коли великі магазини закриті, то це явно вже закон жлобства діє, а не будь-який інший економічний закон).
  • Лінь: Чорногорія майже нічого не виробляє. Вона лиш «обробляє» туристів, продаючи їм море і краєвиди. В магазинах знайти продукцію місцевого виробництва - той ще челендж. Молочка, печивко, крупи - навіть це тут сербське. З місцевого - трішки вина, трішки сиру та пршут. Все те, на що так падкий турист, схильний до гастрономічного туризму :)
  • Мета місцевих - максимально зрубити бабла (і їм все одно, що вони обдирають бідніших за себе українців і сербів), щоб дотягнути до наступного туристичного сезону. І це навіть не мої слова. Цієї самої думки притримуються не лише туристи, але не місцеві постійні жителі типу гідів і брокерів (інсайт від мого чоловіка, який любить потеревенити з малознайомими людьми). Підозрюю, що місцеві теж це розуміють, не можуть де вони не усвідомлювати, що вони роблять :)
  • Дітям тут нудно. Який дурень написав, що Петровац - ідеальний курорт для дітей (ехххх.... треба було тричі перевірити цю інформацію перед тим, як обирати місце відпочинку)? Майданчик на пляжі в аварійному стані. Новий майданчик хтось будує, але чому посеред сезону?
    Що робили в локдауні? Купа ресторанів почали відкриватись лиш посеред літа. Туристів вже наплинуло, а вони тільки чухатися почали. Майданчиків чи дитячих кутків в ресторанах Петроваца немає! Не везіть дітей сюди, якщо у вас жваві діти. В Будві трохи ситуація краще, але лише на вечір. Бо більшість майданчиків на сонці, а на накриття якесь місцеві підприємці не витрачаються :( В Которі теж майданчик знайшли з поламаними гойдалками:
  • Дорослим з дітьми тут нудно. Бо дітям нудно.
  • Недобудови. Вони скрізь. Частина - це те, що не встигли збудувати в несезон (що робили в локдауні?), але є купа того, що, певне, вже не добудується ніколи. І воно дуже псує загальне враження. Ну і в багатьох випадках не дає здавати житло місцевим дорожче, бо вид на море загороджують...
  • Бадмінтон. Погана була ідея брати на море бадмінтон. Була б гарна, якби територію місцеві готелі та приватний сектор не використали на власне житло. Дітям погуляти - треба ще пошукати те місце. Спробували пограти на дорозі, волан залетів на інжир сусідів. Там і залишився, бо виявляється, інжир має дуже густу крону :)
  • Лікарні. Не хотіла згадувати, але більшість обласних лікарень України мають кращий стан, ніж лікарні тут. Приймальний пункт в лікарні в Барі (дитина розсікла брову, мусили шов накладати) нагадав радянсько-українські лікарні 90х. Лиш відеокамери в коридорах та вартість послуг в євро (один шов обійшовся нам в 70 євро) нагадали нам, що ми не в Союзі і не в 90х.
  • Чорногорія не готова о туристів. Так в аеропорті Тівата трамбують людей (ковід - ні, не чули):
Висновки
  1. Чорногорія - це Крим-2. Якщо хтось сумує за можливістю відпочити в Криму, вам сюди. Тут навіть краще - бо море гарніше і солоніше, краєвиди миліші. А кримський сервіс і ставлення до туристів - цього добра тут завались.
  2. Чорногорія - одноразова країна. Я не розумію людей, які їздять сюди по декілька разів. Один раз ми тут були, інший раз - не раніше того, як Чорногорію в Євросоюз візьмуть (не дарма ж, думаю, їх 11 років в кандидатах тримають, і все ніяк не беруть). Але це вже буде тоді, коли нас в ЄС візьмуть :) Тобто, швидше за все, вже ніколи...

Певне, я-таки вибагливий турист :)

1 коментар:

  1. Таня,согласна по большинству пунктов, красота невероятная, Котор прекрасен и море теплое, и горные реки восхитительные лазурным цветом,а еще черногорцы высоченные,но вот это все... Недострои и платные лежаки..Мы были 15 лет назад, а там пляж из лежаков как в кинотеатре,"ваш ряд третий, место 5,6 7" . У меня там была аллергия на солнце и нам тоже пришлось идти в больницу. Помнила, что прием был 90 евро, но со временем надеялась, что может 19, но нет, таки 90 евро - укол вит д и что-то еще против аллергии. Не повезло Черногории - даже твоей энергии и жизнерадостности не хватило, чтоб закрыть глаза на их недостатки. Спасибо за пост, как будто побывала там еще раз))

    ВідповістиВидалити